Požární soutěž Chudenice a Svrčovec 2017

V sobotu 19. srpna 2017 se v našem okolí seběhly hned dvě hasičské akce v jednom dni. Nejprve ráno jsme vyrazili do Chudenic, kde se od 10 hodin konala soutěž v požárním útoku s názvem "Memoriál Václava Zoubka". Cvičilo se na fotbalovém hřišti pod lesem, nedaleko rozhledny Bolfánek. Z našeho sboru jsme tu měli komplet celé zastoupení. Soutěžilo se v kategoriích klasika (dle pravidel OSH Klatovy) a požární sport (na 2 hadice B). Hodnocení bylo pro každou kategorii zvlášť. Děti odcvičili samostatně, družstva  žen  a mužů soutěžila společně dle pořadí. Soptíci (mladší a starší) si jako jediná 2 družstva dětí zasoutěžili sami mezi sebou. Družstvo "A" borovských Dračic obsadilo druhé místo, družstvo "B" se umístilo na vítězném 1. místě. My muži jsme taktéž zabodovali a s časem na naše poměry takřka rekordním rovněž získali 1. místo v požární klasice. Důvod k radosti byl oprávněný. Při soutěžení mohla být stříkačka spuštěná na žákladně, "jelo" se standardně na provázky plus dotahovací klíče. Nemuseli jsme ovšem podávat hlášení rozhodčímu. Startovalo se pistolí, přičemž časomíra byla elektronická. Časy z obou terčů se zobrazovaly na velkém světelném displeji. Po odcvičení bylo nutné vylít dopravní vedení do připravené hadice, která vodu svedla do strouhy. Po soutěži se zde totiž hrál fotbal a hřiště nesmělo být promáčené. V závěru tu byla ukázka požárního útoku se stříkačkou PS8, který  proběhl přesně  podle  původních pravidel klasiky, kterými se v minulosti soutěžící řídili. I když v Chudenicích docela vydatně sprchlo, na soutěž to nemělo žádný vliv a pořád bylo na co se dívat. Skončilo se kolem jedné hodiny odpolední. Účast: 2 družstva dětí, 5 družstev žen a 11 družstev mužů.

Sestava družstev v Chudenicích

Ženy A Ženy B Muži
velitel družstva, strojník Soňa Hájková Petr Hájek Petr Hájek
rozdělovač Alena Melichová Alena Melichová Kamil Komiň
spoje B Michala Feriancová Jana Mračková Lukáš Burian
sací koš Eva Sedláčková Lucie Pechová Miroslav Pošar
savice Jitka Baumrukrová Jitka Baumrukrová Petr Pelíšek
levý proud Pavla Strejcová Petra Hřebcová Lukáš Suchý
pravý proud Klára Kořínková Alice Drdová Josef Sedláček
čas 45,72 s 38,63 s 30,31 s

Sestava družstva ve Svrčovci

velitel družstva, strojník Petr Hájek
rozdělovač Kamil Komiň
spoje B Tomáš Voves
sací koš + savice Miroslav Pošar
levý proud Petr Pelíšek
pravý proud Josef Sedláček
čas 8 min. 17 s 63 set.

Doma jsme po návratu vyměnili stříkačku PS15 za PS12 a pokračovali směr Svrčovec, kde už po sedmé pořádali požární soutěž tzv. "Pytlovská káď". Jak už sami pořadatelé psali na pozvánce, tohle bylo určené pro všechny, kteří mají dost požárního sportu a chtějí si zasoutěžit v opravdové hasičině. Takže stručně: bylo nutné dopravit se hasičským vozem k řece,  přenést stříkačku k vodě, rozvinout hadice, nasát a nastříkat plnou káď vody ze vzdálenosti cca 20 m. Přívod k rozdělovači se skládal ze třech hadic B, ze kterých musela být utvořená smyčka kolem dřevěných kolíků zatlučených v zemi. Dále dopředu už standard. Na útoku se podílelo pouze 6 osob. Opět vůbec nešlo o rychlost spojení hadic atd., nějaká vteřina tu nic neznamenala. Vše zase viselo na bedrech proudařů. Přesto že jsme u každé proudnice  stáli dva, žádný "odvaz" to  nebyl. Pak  už  bolely ramena a ruce. Chce to příště natrénovat. A kolikátí že jsme skončili tady ? No zase první, ale tentokrát od konce. Takže devátí z devíti družstev. Ve srovnání s loňským rokem a před ním se ale lepšíme... Hlavně byla sranda a nikomu se nic nestalo.