Výstup na Mount Stramchyni 2018

Letos se původně tato akce měla konat druhý lednový víkend, ale z důvodu prezidentských voleb jsme ji raději  přesunuli na  tříkrálovou  sobotu 6. 1. 2018. Výstup  na  Stramchyni  se  tak  konal  i  přesto, že v části lesa nad Lhovicema probíhal myslivecký hon. Tento rok uběhlo rovných 10 let od pořádání prvního vejšlapu tohoto druhu. V roce 2008, kdy to všechno začalo, se jednalo spíše o jednorázovou "hurá akci" z dlouhé chvíle. Další rok se to opakovalo a nakonec z toho vznikla již několikaletá tradice post novoročních  setkání  na  hoře  Stramchyni, která  je  mimo  jiné  stále  nižší než sousední vrchy Tuhošť a Běleč. Tentokrát jsme ráno vyrazili už v 5 hodin a vše měli připravené těsně před svítáním. Pak tu na vrcholu bylo docela dost času, než přišli první návštěvníci. Ti se začali scházet až po desáté hodině dopolední, tedy podstatně déle něž tomu bylo v loňském roce. Počasí přitom nepředstavovalo nějaký extrém. Nebyl žádný třeskutý mráz či chumelenice, ba naopak, polojasno s teplotou kolem deseti stupňů nad nulou. Nikomu tedy nedrkotaly zuby zimou ani se nemuselo přešlapovat z místa na místo. Za to ale všude po cestách stály kaluže vody a boty se místy brodily v docela hustém bahně. I když ideální teplota pro tento den by byla kolem nuly, rozhodně si letos nikdo nemohl stěžovat. Zažili jsme tu už podstatně horší klimatické podmínky a neni to tak dávno.

Podle zápisů v návštěvní knize sem tentokrát přišlo na 320 lidí. Lze ale předpokládat ještě o něco více návštěvníků (možná i 350), neboť né úplně všichni se do knihy na vrcholu zapsali. Každopádně letošní účast sice byla vyšší než vloni, ale pořád to bylo méně než v roce 2016. Je pravdou, že v dřívějších ročnících tu přes poledne bývala doslova hlava na hlavě a projít davem třeba pro klobásu šlo jen s těží. Letos to ale také mělo "štávu" a podle nálady turistů lze usuzovat, že se akce vydařila. Po starostově tradičním novoročním proslovu následovala prohlídka donesených ručně malovaných kamenů na korbě vozu Praga V3S. Díky nim stojíme zase o něco výše a kdo ví, možná se díky tomu jednou bude muset přepisovat   mapa... Ve   tři  hodiny  odpoledne   jsme   začali   sklízet  a   o   půl   páte  jsme  už  seděli u společného stolu v borovském hostinci. Všem děkujem za účast.