Úvod

Historie sboru

Členská základna

Technika

Funkční označení

Aktuality

Dokumenty

Fotogalerie

Odkazy

 

 

KONTAKT:

 SH ČMS
 Sbor dobrovolných
 hasičů Borovy
 Borovy čp. 16
 psč. 334 01
 ič. 65580648

 Starosta SDH
 
tel. 777 819 217
 Velitel SDH
 
tel. 732 752 642
 
E-mail
 
sdhborovy@seznam.cz

TOPlist

Výročí 90. let SDH Borovy

         Motto: "Čas běží jak voda, ať se tomu chce věřit či né, v letošním roce 2018 je to rovných 90 let od  založení  Sboru   dobrovolných  hasičů  v  naší  obci  Borovy. Tehdejší  atmosféra,  podmínky, složení a vybavení právě vznikajícího spolku v roce 1928, deset let po zániku Rakouska-Uherska, se od současných poměrů sice výrazně liší, ovšem tradice zůstává. Pokračujeme ve šlépějích našich předků."

Oslavu této události jsme naplánovali na sobotu 2. června 2018. Akce byla spojena s naší požární soutěží borovský Srandamač, jenž  se konala  od 15ti  hodin  na  obecním cvičišti  u  železniční  zastávky (startovné 150,-Kč).  Soutěžilo  se v klasickém požárním útoku, který byl speciálně pro muže mírně upraven - motáním hadice. Jak to vypadalo ? Před odstartováním si každé družstvo vylosovalo jednoho soutěžícího, který bude "motákem". Ten musel nejprve rozvinout hadici C (20 m), roztáhnout ji a co nejrychleji  opět  stočit  do  kotouče. Teprve  pak  se  družstvo  rozeběhlo  ze  startovní  čáry směrem k základně k provedení požárního útoku. Čas motání hadice se jednak samostatně vyhodnocoval, zároveň byl ale započítáván do celkového hodnocení discipliny. Šlo tedy nejen o zvládnutí požárního útoku jako takového, ale i o zručnost, resp. rychlost motajících. Cvičit začínali jako vždy ti nejmenší, následovaly ženy a pak muži. Družstva která potřebovala odjet dříve šla po domluvě na řadu přednostně. Děti jako jediné  stříkaly na  srážecí  terče s PET lahví naplněnou vodou, všechna ostatní družstva pak na klasické nástřikové terče. Zde bylo nutné nastříkat plnou  nádržku,  teprve   potom  se  zvednul  signální terčík. Vodu  pro  požární  káď  jsme  doplňovali z přistavené cisterny a z nově instalované nádrže, která je umístěna v zemi pod úrovní terénu. Odtud  se  voda  do kádě  čerpala  pomocí  požární  stříkačky  PS12. V závěru  soutěže  předvedlo družstvo našich mužů požární útok s historickou stříkačkou DS16. Tato pochází ještě z dob, kdy se soutěžilo bez vody jak říkajíc "nasucho", kdy se hodnotilo správné rozvinutí a smotání hadic, všelijaké překruty, přešlapy atd. Stříkačka  byla  vyrobena  v  roce  1963  a  již jako modernější verze využívá k počátečnímu zaplavení čerpadla (stejně jako všechny dnešní stříkačky) plynovou vývěvu. Vlastníme také jednu starší DS16, v khaki barvě z roku 1953, která je osazena ještě rotační vývěvou. Ve schonu příprav se nám ale tento kousek zprovoznit nepodařilo.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                             

 

 

 


                                              
                                              Sestava našich družstev při požárním útoku:
 

  Dračice Muži Muži (DS16)
velitel družstva, strojník Soňa Hájková Petr Hájek Lukáš Suchý
rozdělovač Lucie Pechová Kamil Komiň Kamil Komiň
spoje B Jana Mračková Josef Sedláček Martin Louda
sací koš Jana Simetová Lukáš Suchý David Voves
savice Jitka Baumrukrová Petr Pelíšek Josef Tíkal
levý proud Petra Hřebcová Jakub Bláha Jakub Bláha
pravý proud Alice Drdová David Voves Josef Sedláček
čas  46,38 s  78,56 s -

Soutěžilo se zhruba do 19té hodiny, pak následovalo  vyhlášení  výsledků. Všechna soutěžící  družstva si odnesla  diplomy  a  pamětní  listy,  vítězové k tomu ještě poháry a věcné ceny. Mladší Soptíci odcvičili útok s časem 38,84 s, ti starší za 26,93 s. Zde ovšem měli trošku problém u rozdělovače, takže příště to bude chtít řádně dotahovat půlspojky... S nejlepším časem 20,62 s skončily děti z Vřeskovic. Všechna dětská družstva obdržela  první  místo. Dračice  se  umístily  jako druhé, kategorii žen vyhrálo družstvo z Předslavi s časem 43,28 s. První místo u mužů si vybojovalo  naše domácí družstvo Borovy, nejrychlejším "motákem"  byl  vyhlášen Petr Hájek, soutěžící z našich řad. Přijely k nám hasičské sbory z Tedražic, Předslavi, Švihova, Třebýcinky, Vřeskovic, Nezdic, Stropčic a Červeného Poříčí, dohromady 7 družstev dětí, 7 družstev žen a 8 družstev mužů. Oproti roku 2008, kdy nám tu stejná akce (80té výročí) skrachovala kvůli celodennímu dešti, se počasí tentokrát povedlo, z nebe nespadla jediná kapka. O jídlo a pití podle toho, co  všechno  se  prodalo, nebyla nouze. Padly i rekordy co do snězených klobás a párků v rohlíku. Časomíru měli na starosti rozhodčí pan Zdeňek Kodalík st., Jiří Černý, Jaroslav Hřebec a Václav Kořínek. Ozvučení během soutěže, kterou uváděl pan Zdeněk Hájek st., i večer při navazující taneční zábavě pod širákem měl již počtvrté pod palcem borovský DJ Tripl X - Štěpán Fikrle. Hřiště se ponořilo do tmy před třetí hodinou po půlnoci. Poslední dobou se naše hasičské akce (zejména v nočních hodinách) stávají "magnetem" na různé šarvátky a výtržnosti. Ano, i letos musel zasáhnout náš "antikonfliktní" tým...       

Děkujeme za účast soutěžícím a všem, kteří si přišli na náš výroční Srandamač zatancovat, posedět, nebo třeba jen podívat.


                                                                                                              Fotky v plném rozlišení ZDE

l

Copyright © 2015, SDH Borovy