Letní tábor mladých hasičů 2018

I tento rok se začátkem letních prázdnin konal tábor borovských Soptíků, přesně řečeno mladých hasičů. Obdobně jako v loňském  roce celá akce  probíhala "pod křídly" Skautů z přeštického  oddílu Dr. Bečváře. Vše se odehrávalo tradičně ve volné přírodě za Chumeckým mlýnem, cca 1 km polní cestou od   obce   Přetín  směrem  na  Strýčkovice. Taková  oáza  klidu.  Tábor  začal  pro  všechny  v   neděli 1. července 2018 a  nám Hasičům zdejší pobyt skončil následující víkend 8. července. Čili strávili jsme tu  necelých  8  dní. Naše  stany poté na další týden obsadili ti nejmladší Skauti - "Šmoulata". Jedná se o předškolní mládež, v podstatě něco podobného jako pamatujeme z minulosti "Jiskry" u pionýrské organizace. Borovští Soptíci měli se Skauty společný budíček v 7:30, ranní rozcvičku, stravování, nástup (denní rozkaz), večerku ve 22 hodin a noční hlídky. Ty probíhaly ve dvojicích, v našem případě od 23 do 01 hodin. Mladí hasiči taktéž vypomáhali službou v kuchyni, které se ve vojenské hantýrce říkávalo "flaxa". Táborový den byl především zaměřený na trénink v požární tématice (hra Plamen), dále nechybělo  koupání, hry se Skauty, ani volno časové  aktivity  (skotačení).  Tentokrát  jsme  tu měli jen 9 dětí, dozor zastávali vedoucí pan Zdeněk Hájek st., Petr Pelíšek, Kamil Komiň.

1.den (neděle 1.7. 2018)
Společný příjezd Soptíků hasičským vozem ve 14 hodin, ubytování ve stanech, seznámení s kolektivem přeštických Skautů a s denním režimem tábora.

2. den (pondělí 2.7. 2018)
Z rána děti psaly dopisy domů, dopoledne výroba táborové vlajky. Odpoledne trénink ve srážení kuželek hadicí a cesta  na koupaliště  do  Strýčkovic. K večeru přeskakování přes  lano. Počasí  pěkné slunečné, ovšem v noci velmi chladno.

3. den (úterý 3.7. 2018)
Během dne jsme otestovali lanovku používanou profesionálními hasiči k záchraně lidí z velkých výšek. Večer za tmy plnili Soptíci bobříka odvahy ve starém mlýnu a přespali u Skautů v indiánském týpí.

4. den (středa 4.7. 2018)
Dnes přijeli borovští hasiči s požární stříkačkou PS12. Soptíci trénovali požární útok na vodu. Pro většinu dětí byla tryskající voda příjemným osvěžením v jinak parném dni. V odpoledních hodinách střídání vedoucích, večer zmrzlina v Přetíně.

5. den (čtvrtek 5.7. 2018)
Celodenní pěší výlet do Chudenic. Zde nás čekala "živá" prohlídka Starého zámku s herci v historickém kontextu a návštěva zdejší restaurace s minipivovarem Stará škola. Po návratu střelba ze vzduchovek, před večerkou kolektivní hra se Skauty.

6. den (pátek 6.7. 2018)
Dopoledne trénink v motání hadic, vázání uzlů a topografických značkách. Po obědě starší Soptíci hráli se Skauty hru v lese, ti mladší trénovali střelbu vzduchovkou. Odpoledne nás zastihl krátký, za to však vydatný déšť.

7. den (sobota 7.7. 2018)
Před obědem jsme odjeli hasičským vozem do Chudenic na požární soutěž "Memoriál Václava Zoubka" (fotky ZDE). Tady Soptíci a Dračice získali první místo, borovští muži skončili jako druzí. Odpoledne koupání ve Strýčkovicích.

8. den (neděle 8.7. 2018)
Vyklizení stanů, rozloučení se Skauty a v 10:00 odjezd domů.

Letošní týden pod stany se povedl znamenitě, všem zúčastněným se společné táboření se Skauty líbilo. Sem tam sice ukápla nějaká ta slza, ovšem to bylo bezprostředně po návštěvě rodičů. Pro příště ale budeme muset omezit sladkosti... a hlavně pořádně natrénovat nohy, neboť v pěších túrách silně zaostáváme. Na materiálním zabezpečení akce se za SDH Borovy podíleli: Zdeněk Hájek st., Lukáš Suchý, Petr Pelíšek, Kamil Komiň, Zdeněk Kodalík, Josef Sedláček, Jakub Bláha, Petr Hájek, Petr Lamplot, Tomáš Voves, Karel Mora, Soňa Hájková, Iveta Lamplotová.