Tábor MH a soutěž v Chudenicích 2019

Letošní tábor borovských mladých hasičů proběhl od neděle 30.6. do neděle 7.7. 2019. Už třikrát po sobě se tato akce konala za spolupráce s přeštickými Skauty v prostoru u Chumeckého mlýna. Samotnému  táboření  předcházely  náležité  přípravy.  Týden  předem  se  sekala  tráva, v  pátek 28.6. a druhý den v sobotu přišlo na řadu stěhování materiálu, stavba stanů, latrín, kuchyně s jídelnou a vše podstatné pro 14ti denní přežití bez rodičů v přírodě. Z našeho Sboru dobrovolných hasičů tu jako vedoucí celý týden vydržel akorát Petr Pelíšek, dále se zde z časové tísně vystřídali Iveta Lamplotová, Martin Louda a Kamil Komiň. Prostě první týden v červenci má volno jen málokdo. Borovských Soptíků přijelo celkem 9, jmenovitě Petr a Eliška Hájkovi, Adéla Mastná, Jan a Daniela Lamplotovi, Jakub Bláha, Veronika Křížová, Petra Pelíšková a Šimon Sedláček. To je stejný počet dětí jako vloni. Soptíci si užívali koupání ve Strýčkovicích, zašli na zmrzlinu, nebo absolvovali noční "strašidelnou" výpravu při svíčkách do nedalekého lesa. Nechyběla ani stopovaná, kterou jsme zakončili návštěvou dětského hřiště v Přetíně. Krom toho  se děti věnovaly samozřejmě hasičině. Několikrát si zkusily požární útok na vodu s naší požární stříkačkou a hlavně trénovaly v disciplínách, které budou součástí podzimního kola hry Plamen. Takže pilovaly střelbu ze vzduchovky, učily se vázat uzle, poznávat topografické značky, věcné prostředky PO, pracovat s mapou a buzolou v terénu.

V sobotu 6.7. byl na pořadu dne  výlet - požární  soutěž Memoriál Václava Zoubka na fotbalovém hřišti v Chudenicích, kam děti dopravil náš hasičský Mercedes. Ve 12:45 proběhl  nástup  požárních  družstev a ve 13 hodin se začalo soutěžit jak v požárním sportu tak i v klasice. To vše dle pravidel OSH Klatovy, čili 2 hadice B, provázky, klíče (i u rozdělovače), stříkačka mohla být na základně nastartovaná. Přesto že se jednalo o soutěž mužů, zaběhly si útok i Dračice. A protože byly jediným ženským družstvem, odnesly si hned
1. místo. Běželo se vždy na dva pokusy, přičemž výsledek byl dán lepším časem. Nám mužům   útoky  časově  nevyšly  ani  jeden, takže  jsme  skončili  na  posledním  10tém  místě.  Chybami se člověk učí. Suma sumárum  dohromady  se  tu  předvedlo 16  družstev  SDH, z  toho  5  jich soutěžilo v požárním sportu a zbylých 11 družstev včetně nás v požární klasice.

Naše družstva při požárním útoku:

Dračice Muži 1. Muži 2.
velitel družstva, strojník Soňa Hájková Petr Hájek Petr Hájek
rozdělovač Lucie Pechová Lucie Pechová Petr Pelíšek
spoje B Jana Mračková Petr Pelíšek Lukáš Burian
sací koš Jana Hájková Lukáš Suchý Lukáš Suchý
savice Iveta Lamplotová Martin Hřebec Martin Hřebec
levý proud Petra Hřebcová Josef Sedláček Josef Sedláček
pravý proud Alice Drdová Jakub Bláha Jakub Bláha
čas 37,52 s 42,08 s 40,56 s

Po vyhlášení výsledků Soptíci vyrazili lesem na Bolfánek, v kraji dominující rozhlednu na vrchu Žďár. Tady jsme si prohlédli okolí z ptačí perspektivy (viděli jsme i Stramchyni) a poseděli v přilehlém výletním  hostinci  Na Poustevně. Pro zajímavost rozhledna Bolfánek byla vybudována v první polovině 19. století zvýšením a klasicistní úpravou věže bývalého poutního kostela sv. Wolfganga. Tento barokní svatostánek od stavitele F. M. Kaňky byl jakožto filiální (pobočný tj. nehlavní) kostel zbořen na základě výnosu císaře Josefa II. (Josefínské reformy). Večer mladí hasiči naposledy přespali v indiánském týpí a v neděli dopoledne po důkladném úklidu hurá domů.

Na stavbě a sklízení tábora se za SDH Borovy podíleli: Zdeněk Hájek st., Lukáš Suchý, Petr Pelíšek, Kamil Komiň, Josef Sedláček, Zdeněk Kodalík, Petr Hájek, Soňa Hájková, Petr Lamplot, Iveta Lamplotová, Jakub Bláha, Tomáš Voves, Kamil Kopejtko, Klára Kořínková, Petr Studnička.