Borovský 1. Máj 2016

V neděli 1.  května 2016  proběhl v naší obci recesistický 1. Máj, pořádaný sborem dobrovolných hasičů a obecním úřadem v Borovech. Nejednalo se o úplně novou událost, navázali jsme na dřívější tradici borovských májů, které se zde v minulosti konaly. Ač to tak nevypadá, od toho posledního již uběhlo rovných 6  roků. Letos  vše  běželo hladce a  každému bylo  od začátku  jasné, že se jedná jen  a  pouze o legraci. Akce odstartovala v 10:00 průvodem alegorických vozů od mateřské školy přes náves, dále po silnici kolem kulturního domu a uličkou k nádraží. Zde na místním cvičišti již byla připravena slavnostní tribuna,   vystrojená   vlajkami   a  propagandistickými  letáky.  Bylo   připraveno   posezení  a   stánek s občerstvením. Prodávaly se klobásy s chlebem, pivo, limonáda, nebo také káva a destiláty. Letošní První Máj oficiálně zahájil starosta obce Borovy (tentokrát předseda MNV) pan Jiří Černý v přestrojení za krajského úředníka  s aktovkou a motocyklem. Ve svém půlhodinovém projevu  doslova  hřímal  z tribuny k přihlížejícím návštěvníkům. Během jeho proslovu taktéž zazněly dobové budovatelské písně. Byla slyšet Internacionála, Píseň práce, nebo Kaťuša. Zaslechli jsme i Klementa Gottwalda vracejícího se z hradu. Dále následovalo  ocenění za alegorické vozy a retro kostýmy. Každý obdržel diplom, resp. čestné uznání a ty skutečně NEJ získaly jako bonus balík s upomínkovými předměty.

Byla oceněna například Praga V3S a její osádka, alegorický vůz včelařů ZH. a syn s.r.o., nebo třeba stará Š Octavia zvaná Elza. Viděli jsme  různé  obleky  z  80tých  let minulého století i uniformy ČSLA a SNB. V  této  kategorii  cenu  obdržely  taktéž  borovské   berušky  v  přestrojení   za   jezeďačky. V prvomájovém průvodu jel i stařičký moped Stadion S11 (kozí dech) a Jawa 250 - Pérák a Kývačka. Kolem jedenácté hodiny dopolední pak začala  volná  zábava  a  především tancování. Pro  dobrou  náladu  hrál a zpíval pan Míla Šobr. Sedělo se venku na lavicích se stolky, „taneční parket“ jsme měli před tribunou. Při nedělní akci jsme zároveň  otestovali zcela novou ozvučovací aparaturu, zakoupenou obecním úřadem pro tyto a podobné účely. Odpoledne se pak lidé začali rozcházet a kolem 16té hodiny jsme už sklízeli. Pak se ještě sedělo v naší hasičárně a ti odvážnější pokračovali v místním hostinci... První Máj se očividně podařil, jen byl trochu nepříjemný docela silný vítr a chladno - tak alespoň že do toho nepršelo. Jsme rádi, že jste se přišli podívat, no a napřesrok přijďte zas.

Více fotek v plném rozlišení ZDE